Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller mi 

Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller mi

Bu konu ile ilgili yazımıza başlamadan önce dilerseniz bir okuyucumuzun bize göndermiş olduğu maili size aktaralım ( ziyaretçimizden izin alınmıştır ):

“merhaba paylaşhan ekibi. Ben 10 yıllık kamu çalışanıyım. Eşimde farklı bir kurumda devlet memuru. Ben bir kredili mevduat hesabı nedeni ile idari takibe düştüm ve banka ile iletişime geçerek 12 taksite böldürdüm. Şuan düzenli ödemekteyim ve 5 taksit kaldı. Ancak bankalarda diğer ürünlerimde gecikmedeydi ve kredi notum düşükken eşim 6 bin tl kredi çekmişti ve 6 ay da ödeyip kapattık. Daha sonra ben ilgili banka ile yukarıda bahsettiğim sorunu yaşadım. Sonrasında tekrar çok düşük sayılabilecek bir kredi için eşim çalıştığı kamu bankasına kredi başvurusu yaptığında kredi notu 1480 olmasına rağmen benden dolayı kredi çıkmadı. Sebebini sorduğumuzda ise eş durumundan dolayı kredinin çıkmadığını söylediler. Böyle bir şey mümkün mü?”

Bizde dilimiz döndüğünce bu konu hakkında sizlere bilgi aktaralım.

Eşimin kredi notunun düşük olması kredi kullanmama engel olur mu?

Kredi veren kurum veya bankalar daha çok eş olma durumunu “ortak” gelir-gider dengesi olarak değerlendirirler. Çekilecek kredi sonrası yapılacak ödemelerde bir gider kalemi oluşturduğundan bankalar eşin de kredi notuna bakmaktadır. Ancak buna istinaden bazı bankalar müşterisine düşük tutarlı kredi imkanı tanıyarak hem ek gelir elde etmenin, hem de mevcut müşterisinin başka bankalara yönlenmemesi amacını gütmektedir. Bu nedenle eşin düşük kredi notu bazı durumlarda kredi çekilmesine engel değildir.

Eşim yasal takipte, kredi kullanabilir miyim?

Yukarıda bahsettiğimiz ortak gelir gider durumlarından dolayı eğer eşiniz aktif olarak bir yasal süreç döneminde ise, kredi çekmeniz bir hayli zordur. Özellikle hane halkının gelir ve giderlerini bir olarak gören bankalar biraz daha temkinli davranacaktır. Ancak küçük tutarlı bir kredi için her banka farklı uygulamaları baz alarak işlem yaptığından, farklı bir özel bankadan kredi kullanabilirsiniz.

Böyle bir durumla karşılaşınca neler yapılmalı

* Öncelikle aktif olan yasal takip kapatılmalı. Aksi durumda kredi notu düzelmediği sürece kredi almanız zorlaşacaktır.

* Bankalar ile yasal takip kapatıldıktan sonra tekrar aktif olarak çalışmaya devam edilmeli.

* Kredi notu düzelene kadar kredi başvurusunda bulunulmamalı.

En hızlı Kredi Notu yükseltme teknikleri için tıklayınAdmin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın