En Uygun Çiftçi Kredisi Hangi Bankada?En Uygun Çiftçi Kredisi Hangi Bankada?

Ülkemiz son derece verimli topraklara sahip olması ile biliniyor. Türkiye’nin % 27,7’si tarım alanıdır ve bu alanda yüzölçümüne göre en fazla tarım alanı bulunan ülkeler arasında dördüncü sırada yer almaktadır. Buradan hareketle, ülkemizde çiftçilik ve tarımın ne kadar önemli olduğu apaçık bir gerçektir.

Türkiye’nin tarım yükünü çeken çiftçileri, daha etkili ve verimli bir süreç için çoğu zaman nakit ihtiyacı hissediyorlar ve bunu gidermek için de bankalardan tarım kredisi ya da çiftçi kredisi olarak bilinen krediler çekiyorlar. Bu anlamda çiftçilerin en uygun çiftçi kredisini bulmaları kendileri için büyük bir avantaj olarak göze çarpıyor. Ülkemizde bilindiği ve adından da anlaşılacağı üzere en avantajlı çiftçi kredilerini Ziraat Bankası veriyor. Kurulduğu günden bu yana tarımı ve tarımsal kalkınmayı geliştirmek amacıyla hizmet eden Ziraat Bankası, çiftçilerin yanında yer almaya devam ediyor. Ziraat’ın yanı sıra birçok banka da çiftçilere verdiği kredinin ödemesini aylık periyotlarda ya da hasat zamanı olmak üzere planlayabiliyor. Yani çiftçiler, ürünlerin hasadını aldıklarında ödemelerini gerçekleştirebiliyorlar.

Hangi bankalar çiftçi kredisi veriyor?

Çiftçilere yönelik ödeme planları ve avantajları ile çiftçi kredisi veren bankalar arasında en başta elbette Ziraat Bankası geliyor ancak aşağıdaki bankalar da son derece avantajlı krediler sunuyorlar.

  • Denizbank
  • Finansbank
  • TEB
  • Yapı Kredi

Ziraat Bankası köye dönüş kredisi nedir?

Köylerine dönerek tarımsal üretime geçmek isteyenlere yönelik olarak sunulan “Köye dönüş kredisi” 30 Bin TL tutarındaydı. Devlet destekli olan bu kredi türünde geri ödemesiz tutar, 30 Bin TL iken 100 Bin TL’lik ek bir tutar daha eklendi. Yani toplamda 130 Bin TL’lik destekleme için çiftçilerin başvurusuna açıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in açıklamasına göre köyüne dönerek tarımsal üretim yapmak ve tarımsal kalkınmayı desteklemek amacıyla sunulan bu kredi türünde başvurular Ziraat Bankası’na yapılıyor. Bakan Çelik, “Tarımsal üretimi arttırarak ülke ekonomisi ve zirai faaliyetlere katkıda bulunmak amacıyla sunulan bu krediden yararlanarak köyüne dönmek ve ziraat ya da hayvancılık vasıtasıyla faaliyette bulunmak isteyenlere gerekli destek sunulacaktır.” açıklaması ile ziraatçilerin yüzünü güldürdü.

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın