EFT NedirEft Nedir

İnternet ve teknolojinin ilerlemesi ile birlikte bu alanda kendini en fazla geliştiren kuruluşlardan birisi de bankacılık sektörüdür. Geçmiş yıllarda bir çok işlem için bankalara gidip sıra beklemek zorunda kalan tüketiciler, günümüzde bu işlemlerini bilgisayar başında çok daha kısa sürede ve ücretsiz bir şekilde yapmaktadır. Hatta akıllı telefon ve mobil bankacılık üzerinden de bu işlemleri yapmak mümkün. Bu işlemlerden bazıları EFT, havale, fatura yatırma, vergi ve daha sayamadığımız bir çok işlem. Elektronik Fon Transferi’nin kısaltması olan EFT ise bir bankadan farklı bir bankaya para gönderme işlemine denir.

EFT nasıl yapılır

Bunun için yapmanız gereken birkaç yol bulunmakta. Aklınıza ilk gelen şubeye gidip bu işlemi yapmaksa bir kez daha düşünün. Büyük ihtimalle banka şubesinde bu işlemi yapmak istediğinizde bir miktar EFT işlem ücreti tarafınızdan istenir. Oysa ki bunu internet bankacılığı üzerinden yaparsanız bir çok banka bu işlem için ücret talep etmemektedir. Çalıştığınız bankadan internet bankacılığı için daha  önce şifre talebinde bulunduysanız hesabınıza giriş yaparak “para gönderme” kısmından, eğer farklı bir bankaya para transferi yapacaksanız EFT kısmına tıklayarak gelen sayfada kişi ad soyad ve iban no girdikten sonra işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Gönderdiğiniz banka bilgilerin doğru olduğunu kontrol ettikten sonra işlemi onayladığında EFT işlemi gerçekleşmiş olur.

 EFT İşlemi Hangi Saat Aralığında Yapılabilir

Yukarıda da belirttiğimiz gibi EFT işleminin gerçekleşmesi için gönderilen bankanın onay vermesi, dolayısıyla da mesai saatleri içerisinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Tam saat ise hafta içi 09:00 ile 16:00 saatleri arasıdır. Eğer mesai saatleri dışında bir EFT işlemi yapılmışsa bir sonraki iş günü saat 09:00 da para transferi gerçekleşir.Bugün ki yazımızda sizlere eft nedir  sorusunun cevabının vermeye çalıştık.Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın