Devlet Destekli Konut Kredisi Nedir?Devlet Destekli Konut Kredisi Nedir?

Konut sahibi olmak isteyen vatandaşlara yönelik olarak devlet destekli biçimde sunulan kredi, yani devlet destekli konut kredisi artık yürürlüğe girmiş durumda. Bu kredi türünde devlet, konut edinmek isteyenlere ciddi oranda katkı sağlıyor. Eğer TC vatandaşıysanız ve henüz bir eviniz yoksa siz de bu krediden yararlanabilirsiniz. Bunun için ilk etapta bankanızda konut hesabı açmanız gerekmektedir. Açmış olduğunuz bu hesap içerisinde 3 sene birikim yapılıyor. Bu kredi kapsamında anlaşma sağlanmış olan bankalardan 15 Bin TL kredi çekebiliyorsunuz. Eğer eşinizle birlikte çekerseniz bu rakam 30 Bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Devlet destekli konut kredisine nasıl başvurulur?

Devlet destekli konut kredisi kullanabilmeniz için öncelikli şart, anlaşma dâhilindeki bankalardan konut hesabı açmanızdır. Bu aşamada bilinmesi gereken devletin bu kredi türünde öncelikle Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası gibi devlet bankalarına öncelik vermesidir. Özel bankalarla anlaşmaların daha sonra yapılacağına dair bilgiler mevcut fakat zaman olarak herhangi bir süre belirtilmiyor. Devlet destekli konut kredisi için şahsen banka şubelerine giderek başvuru yapmanız gerekiyor. Öte yandan bu kredi türü için çalışıyor olma zorunluluğu aranmıyor.

Devlet destekli konut kredisinden kimler yararlanabilir?

Bu kredi türünden yararlanarak konut sahibi olmak son derece kolay. Aşağıdaki şartları yerine getirdiğinizde siz de bu kredi türünden yararlanabilirsiniz.

  • Öncelikli olarak sizin adınıza herhangi bir ev olmaması gerekiyor.
  • Terör ve buna benzer suçlardan ceza almamış olmalısınız.
  • 18 yaşını doldurmamış bireyler için anne ve baba ya da ağabey, abla gibi aile bireyleri vasıtasıyla veraset alınmalı ve hesap açılmalıdır.
  • Bu kredi türünde Türkiye’de ikamet etmek gibi herhangi bir ikamet zorunluluğu yoktur. Dolayısıyla yurtdışında yaşıyor bile olsanız devlet destekli konut kredisi alabilirsiniz.
  • Yine yukarıdaki gibi, herhangi bir işte çalışıyor olmanız gerekmiyor. Yani çalışmasanız da bu krediden yararlanabilirsiniz.

Devlet destekli konut kredisinde destek miktarı nedir?

Bu kredi türünden yararlanarak ev sahibi olmak isteyenler, ay bazında ya da 3 aylık dönemlerde belirtilen ödemeleri bu krediye yönelik olarak açılan hesaba yatırmalılar. Eğer tek başınızaysanız alacağınız kredi tutarı en fazla 15 Bin TL olacaktır. Eğer evliyseniz eşinizle birlikte farklı hesaplardan kayıt olarak toplamda en fazla 30 Bin TL kredi alabilirsiniz. Bu krediden yararlanabilmek için en az 3 sene söz verdiğiniz ödemeleri yapmalısınız. Eğer ödeme yapmazsanız sistemden diskalifiye edilirsiniz ve o zamana kadar ödediğiniz tutar, banka hesabınıza aktarılır.

Devlet destekli konut kredisinde aylık en az ne kadar yatırabilirim? En çok ne kadar yatırabilirim?

Krediden yararlanabilmek için minimum aylık 250 TL ya da 3 aylık 750 TL tutarında düzenli olarak 3 sene ödeme yapmanız gerekmektedir. Öte yandan en fazla ödeme miktarı ise aylık 2500 TL ya da 3 aylık 7500 TL olarak belirlenmiştir. Sistem tarafından sunulan şartları yerine getirip 3 sene boyunca düzenli ödeme yaparsanız % 15 oranında devlet desteği alabiliyorsunuz. Yalnız bu devlet desteğinin tutarı en fazla 15 Bin TL olabilmektedir. Eşinizin de ayrı bir hesabı varsa toplamda 30 Bin TL’ye kadar destek alabilirsiniz. Eğer sistem üzerinde 3 yıl değil de 5 yıl yer alırsanız ve ödemelerinizi düzenli yaparsanız % 15 yerine % 20 oranında destek alabilirsiniz.

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın