Çeyiz Hesabı 2018Çeyiz hesabı Nedir? Kimler Çeyiz Hesabı Açabilir?

Ülkemizde genç kuşakların evlenmelerinin önünde ki en büyük engellerden biri de mali zorluklardır. Beyaz eşya, mobilya, takılar, düğün, nişan derken bir hayli kabarık masraf kalemleri evlilik yoluna giren gençleri zor durumda bırakmaktadır. Devlette evlenmek isteyen kişileri evliliğe teşvik etmek amacı ile bir dizi teşvik paketi çıkarttı ki bunlardan en önemlilerinden biri evlilik kredisi bir diğeri ise çeyiz hesabı. Evlilik kredisi ile ilgili merak ettiklerinizi daha önceki bu yazımızda detaylı olarak anlatmıştık. Şimdi ise çeyiz hesabı nedir, kimler çeyiz hesabı açabilir gibi soruların yanıtlarını vereceğiz.

Çeyiz Hesabı Nedir?

Evlenmek isteyen genç bireylerin tasarruf eğilimlerini arttırarak uzun vadeli birikim yapmalarını sağlayan ve aranan şartların sağlanması koşulu ile Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığının yaptığı düzenlemeye istinaden devlet katkısının da bu birikime eklenmesi ile kişileri tasarrufa teşvik eden hesaba çeyiz hesabı denir. Yalnızca TL cinsinden açılabilmektedir.

Kimler Çeyiz Hesabı Açabilir?

Hiç evlenmemiş ve 18-24 yaş arası  tüm T.C vatandaşı herkes, bay-bayan farketmeksizin çeyiz hesabı açabilir. Yalnız burada bir hatırlatma yapalım, bu hesap ortak açılamaz.

18 Yaş Altı İçin Çeyiz Hesabı Açılabilir mi?

18 yaşından küçükler adına veli veya vasisi tarafından çeyiz hesabı açılabilmektedir.

Devlet Katkısını Ne Zaman Alırız?

Düzenli ödemelerini minimum 3 yıl boyunca aksatmadan tamamlayan kişiler, 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yaptığı zaman devlet katkısı alabilir. Evlilik yaptığı tarihten itibaren ilk 6 ay içinde aile cüzdanı ve ilk evliliği olduğuna dair ilçe nüfus müdürlüğünden alacağı ilgili belge ile birlikte çeyiz hesabının bulunduğu banka şubesine başvuruda bulunması gerekmektedir. Sonrasında banka ay içerisinde yapılan başvuruları takip eden ayın ilk 10 işgünü içerisinde Bakanlığa iletir, Bakanlığın uygun bulmasının ardından hak edilen devlet katkısı çeyiz hesabına aktarılır. Yalnız 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapamayanlar, ödemeleri düzenli yapsa dahi devlet katkısından faydalanamazlar.

Devlet Katkısı Tutarı Ne Kadar?

Ödemeleri 3 yıl boyunca düzenli yaptıktan sonra ilk evliliğini yapan kişiler için yapılacak devlet katkısı ödemesinde, evlilik tarihine kadarki olan birikim esas alınır. Bu katkı kişi tarafından çeyiz hesabına yapılan düzenli ödeme sürelerine göre hesaplanır. Örnek verecek olursak;

  • 36 ile 47 ay düzenli ödeme yapanlar için, hesaptaki birikim tutarının % 10’u kadar devlet katkısı eklenir. Ancak ödenecek tutar 4 bin 384 lira 95 kuruşu geçemez. Yani hesabınızda ki tutarın 43 bin 849 lira 50 kuruştan yukarısı için katkı payı ödenmez.
  • 48 ile 59 ay düzenli ödeme yapanlar için, hesaptaki birikim tutarının % 15’i kadar devlet katkısı eklenir. Ancak ödenecek tutar 4 bin 933 lira 07 kuruşu geçemez. Yani hesabınızda ki tutarın 32 bin 887 lira 13 kuruştan yukarısı için katkı payı ödenmez.
  • 60 ay ve üzeri düzenli ödeme yapanlar için, hesaptaki birikim tutarının % 20’i kadar devlet katkısı eklenir. Ancak ödenecek tutar 5 bin 481 lira 19 kuruşu geçemez. Yani hesabınızda ki tutarın 27 bin 405 lira 95 kuruştan yukarısı için katkı payı ödenmez.

Aylık Ödemelerin Alt ve Üst Sınırı Ne Kadar?

2017 yılı için belirlenen en düşük tutar 109,62 TL, üst sınır ise 1096,24 TL’dir. 3 aylık planlama yapıp 3 ayda bir taksit yatırma seçeneğiniz de bulunuyor, tabi yatıracağınız tutarı 3’le çarpmanız gerekmekte.

 Hangi Bankalarda Çeyiz Hesabı Açabilirim?

Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank, Türk Ekonomi Bankası, Akbank, Şekerbank, Garanti Bankası, İş
Bankası, Yapı Kredi Bankası, Turkish Bank, Fibabanka, Anadolubank şubelerinden çeyiz hesabı açmanız mümkün.Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın