Bitcoin Nedir? 

2008 yılından bu yana hayatımızda olan ve Satoshi Nakamoto adlı kişinin katkıları ile ortaya konulmuş olan Bitcoin, hiçbir ülkenin merkez bankasına, özel kuruluşuna ya da resmi bir daireye bağlı olmayan, sadece deney amaçlı geliştirilmiş bir sistemdir. Bu sistem sayesinde, hangi ülkeninin para birimini kullanıyor olursanız olun, paranızı başka değerler ile takas edebilecek, alıp, satabilecek, üçüncü bir kişi ya da kuruma ihtiyaç duymadan da paranızı dilediğiniz bir kullanıcıya gönderebileceksiniz. Kısacası bu sistem, deneme amaçlı geiştirilmiş, dijital olarak kullanılan para birimini ifade etmektedir. Küresel ekonomilerde kullanımı giderek artan dijital para sistemi ile birlikte, asıl hedeflenen durum Euro ve Dolar’a alternatif bir para birimi yaratmaktı. Şuan piyasalarda bu dijital paranın sembolünü BTC şeklinde görebilirsiniz.

Bu sistemi sizler de kullanmak istiyorsanız, yapacağınız ilk durum, kendinize ait bir cüzdan oluşturmak olacaktır. Bitcoin sanal cüzdanı oluşturmak için, herhangi bir araç ile internete bağlanmanız yeterli olacaktır. Gerekli işlemleri yaptıktan sonra da dilediğiniz platformdan cüzdanınızı görüntüleyebilirsiniz. Burada kişilere cüzdan oluşturmalarının önünde herhangi bir sınır konulmamıştır. Bundan dolayı, kişiler istedikleri kadar sanal cüzdan oluşturabilir ve bu cüzdanlara da farklı isimler verebilirler. Oluşturulacak sanal cüzdan ile, başka bir kullanıcıya para gönderebilir, hesabınıza para havalesi yaptırabilir ya da dilediğiniz anlaşmalı bir noktada alışveriş yapabilirsiniz. Alışverişler için daha fazla tercih edilen bu sistemde, rakamlar ile şifrelemenin yerine, noktadan noktaya ağ bağlantısı ile yapılabilen güvenlik önlemleri kullanılmaktadır.

Bitcoin internet alışverişleriniz sırasında da kullanabileceğiniz güvenli bir alternatif olarak değerlendirilmektedir. Özellikle yurt dışından ithalat yapmak üzere ülkemizde kurulan fakat yabancı kaynaklı olan sitelerden alışveriş yapabileceksiniz. Şuan için Türkiye’de herhangi bir firmada bu tarz alışverişin olanak sağlanması için yatırım yapılmamıştır. Bundan dolayı hesap açılışından önce bu durumu göz önünde bulundurmalısınız. Eğer, yurtdışı kaynaklı alışveriş işlemleri yapıyor ya da bu kaynaklardan sürekli olarak para transferi sağlıyorsanız, size en büyük güveni sağlayacak sistem tam olarak budur. Özellikle internet korsanlarının bu sistem üzerinden sizleri dolandırmaları, neredeyse yok denecek kadar küçük bir ihtimal ile ifade edilmektedir.Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın