Bankaya Borcumu Ödedim Sicilim Ne Zaman DüzelirBankaya Borcumu Ödedim Sicilim Ne Zaman Düzelir

Bilindiği üzere günümüzde kara liste diye tabir edilen ve ciddi anlamda tüketicileri zor durumda bırakan bu kayıt, maalesef kişilerin finansal anlamda hep karşılarına çıkmaktadır. Acil paraya ihtiyacınız olduğunda, konut kredisi kullanmak istediğinizde veya kredi kartı çıkartmak için başvurduğunuzda eğer sizin de isminiz kara listede ise hep olumsuz sonuçlanmasına neden olur. Bu yüzden bu liste de ismi olan kişiler finansal konularda sıkıntı yaşamamak için bu listeden çıkmanın yollarını ararlar.

İsminiz Kara Listeye Neden Eklenir?

Kara liste aslında halk tarafından verilen bir gayri resmi isimdir. Bu listeye girmenin tek nedeni kredi veya kredi kartı ödemelerinde ki gecikmelerden dolayı yaşanan yasal takip süreci. Bankalar, tüketici borcunu 30 geciktirdiğinde öncelikle iletişim kanalları ile aranarak sözlü olarak uyarılır, ödeme sözü alınır ve borç ödenene kadar bu süreç devam eder. Eğer 80 gün boyunca ödeme gerçekleşmezse bu kez yazılı olarak uyarılır ve borcun tamamının 7 gün içinde ödenmesi istenir. Yine ödeme gerçekleşmezse 90 gün sonunda avukata devredilir ve yasal takip süreci de başladığı için borçlunun ismi kara listeye eklenir.

Kara Listeden Ne Zaman Çıkarım?

Öncelikle bankalara olan tüm borçlarınızı kapattıktan sonra Merkez Bankası son ödediğiniz borç tarihini baz alarak 5 yıl boyunca isminizi kara listeden silmez. Merkez Bankası veri tabanı, güncel veya geçmişe ait tüm borçlarınızın kayıtlarını tuttuğu için, bu borçların ödenmediğini gördüğü her an sizin kara listeden çıkış işlemlerinizi başlatmayacaktır. Eğer ki bir sicil affı da söz konusu değilse veri tabanında isminiz 5 yıl boyunca kalır. Ancak dilekçe hakkınızın da olduğunu unutmayın. Bankalara olan borçlarınızı kapattıysanız eğer Merkez Bankasına bir dilekçe yazarak kara listeden isminizin silinmesini isteyebilirsiniz. Yalnız kabul görüp görmeyeceği de belli değildir. Yine de göndermeyi deneyin, zarar etmezsiniz.

Dilekçe göndermek isteyenler için adres :

Türkiye Cumhuriyeti merkez Bankası A.Ş. İdare Merkezi Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürlüğü İstiklal Cad. No:10 Ulus 06100/ANKARA

Dilekçe örneği ise ;

dilekce

Bu şekilde basitçe bir dilekçe yazıp göndererek şansınızı deneyin ( Dilekçeye TC Kimlik no eklemeyi unutmayın ).

Kara Listedekilere Kredi Veren Banka Var mı?

Kara listeden çıkmadan ne kredi nede kredi kartı gibi finansal ürünleri kullanmanın maalesef bir yolu yoktur. Ayrıca 5 yıl geçtikten sonra da bankalar kendi veri tabanlarında da bu bilgileri sakladıkları için tüketiciye bu ürünleri kullandırmayabilir. Yani sizde sicilim bozuk kredi lazım diyorsanız  ve bankalara kredi başvurusunda bulunursanız yüksek ihtimalle eliniz boş döneceksiniz. O yüzden mümkün olduğu kadar kara listeye girmemeye çalışın. Yalnız unutulmaması gereken özel bankalar bazı şartlar dahilinde kredi veredebilir.

Kredi ve Kredi Kartı Sicil Affı için kamuoyu oluşturuyoruz. 

 

 

 

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın