Banka Borcundan Gelen İcra Durdurulabilir mi?Bankalara olan kredi ya da kredi kartı borçlarınızın  90 gün boyunca ödenmemesi durumunda belirli bir süre sonra bankacılık işlemleriniz durdurulacaktır. Ardından banka, size borcunuzu ödemeniz için yapılandırma imkânı verecektir. Bu sürecin ardından yine borcunuzu ödemezseniz bankaların anlaşmalı olduğu hukuk büroları vasıtasıyla tarafınıza icra kararı iletilecektir. Bu süreçte hukuk bürosuyla anlaşarak borcunuzu ödeyebileceğiniz tutardaki aylık taksitlerle ödeme talebinizi iletin. Böylece borcunuzdan kaynaklı olarak icra işlemine maruz kalmamış olursunuz.

Bu sürecin ardından da ödemeleriniz düzenli olmazsa hakkınızda icra işlemi başlatılacaktır. Öte yandan eğer maaşlı ve sigortalı bir çalışansanız; maaşınız banka hesabı yoluyla size ulaştırılıyorsa bankalar, borcunuzu ödemeniz için maaşınızın belirli bir kısmına haciz işlemi uygulayacaktır. Bu durumda ilk olarak banka hesabınız/maaşınız vasıtasıyla borçların tahsiline gidilir. Eğer maaşlı/sigortalı çalışan değilseniz bankalar, alacaklarını maaşınızdan tahsil edemeyecekleri için evinize haciz işlemlerine dair tebligat ulaşır. Tebligatın ulaşmasını takiben endişelenen borçlular ise ruhsal anlamda baskı hissedecekleri için borçlarını bir an önce ödeme yoluna gitmeye çalışırlar. İcra ya da haciz için görevlilerin gelmesi, komşulara karşı mahcubiyet duyma ve utanma yaşayacak olan borçlular, bu borcu ödemek amacıyla uğraşırlar.

Banka borcundan gelen icra durdurulabilir mi?

Bu aşamadan sonra icra işlemini durdurabilmek tamamen borçlunun elindedir. Bu aşamada bankanız ya da bankanızın anlaşmalı olduğu hukuk bürosuna ulaşarak ve mümkünse bizzat giderek son bir şans daha talep etmeniz yararınıza olacaktır. Bu noktada ilgili yetkiliye borcunuzu ödemek için size uygun bir ödeme planı oluşturulması hususunda ricada bulunmanızı öneriyoruz. İcra işlemini durdurabilmek için borcunuzu en kısa zamanda ödemeniz gerekmektedir. Bunun yanında icra ya da haczi durdurmak amacıyla dava açmak da yönelebileceğiniz diğer bir yoldur fakat bu noktada yasal anlamda yeterli belgelere sahip olmanız ve süreci iyi bilmeniz gerekmektedir. Eğer varsa tanıdığınız bir hukukçudan danışmanlık almanız da süreci sizin lehinize çevirecek bir adım olacaktır. Yine sürecin devam etmemesi ve ileride de benzer can sıkıcı durumların yaşanmaması adına bundan sonra yapacağınız harcamaları ve harcamaların ödemelerini zamanında yapmanız maddi planlama aşamasında size yardımcı olacaktır. Hiç ödemeyecekmiş gibi harcama yaparsanız ödeme dönemlerinde aynı sorunları tekrar yaşamanıza neden olabilir.Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

1 yorum

  1. Sicif afflndan yararlana bilirmiyim suanda bir hicram vr ve maslmdan bir klsml el koyunmaktaylm bir daha vr ama o hicra degil onuda maaslml aldktam sonrada goturup oduyorum.ve bu konuda yardlmcl olursanlz sevinirim

Bir yanıt bırakın