Avans Hesap Nedir Avans Hesap Nedir

Çalıştığınız bankanın size sunmuş olduğu hesabınızda para yokken dahi nakit çekebileceğiniz ve acil durumlarda kullanabileceğiniz hesaba avans hesap denir. Bir diğer adı ise kredili mevduat hesabıdır.

Büyük bir pazar payına sahip ve bankaların ek kazanç kapılarından biri olan avans hesap bilinçli  kullanıldığı taktirde acil para ihtiyaçlarınız için mantıklı bir seçenektir. Ancak günü geldiğinde yatırılmayan hesaplar için hem faiz işletilmekte, hem de kredi skorunuz olumsuz etkilenmektedir. Ayrıca kredili mevduat hesabınızı avantaja da dönüştürebilirsiniz. Şöyle ki kredi  notunuz düşükse kredili mevduat hesabınızı kullanıp zamanında ödeme yaparak notunuzu ciddi oranda arttırabilirsiniz.

Her geçen gün hayat koşullarının zorlaşması, insanlar arasında diyalog ve muhabbetlerin azalması mali konularda bizi bankalara muhtaç etmektedir. Acil paraya ihtiyacımız olduğunda ise aklımıza ilk gelen bankalar. Kredi, kredi kartı gibi ürünler haricinde bankaların müşterilerine sunmuş olduğu başka bir finansal kaynakta nakit avanstır. “ek hesap, maaş hesabı, artı para, kredili mevduat hesabı” gibi isimlerle de bilinir.

Nakit avans hesabı açtırmak istiyorum ne yapmalıyım

Bunun için tek yapmanız gereken maaş aldığınız veya sürekli çalıştığınız banka şubesi ile görüşmektir. Bu hesabı açtırmak kredi ve kredi kartına göre biraz daha kolaydır. Limit konusunda ise sizin o anki borç-limit bilginiz göz önünde bulundurularak buna göre bir limit belirlenir. Tabi ki bu limiti belirlemek biraz da sizin elinizde. 500 tl’lik bir hesapta olabilir, 3 bin tl’lik bir hesapta. Ancak siz 500 tl’lik bir hesap açtırmak istediğinizde banka 3 bin tl’lik hesap açamaz.

Burada bir konuya açıklık getirelim. Nasıl ki her türlü finansal konularda kredi notunuz karşınıza çıkıyorsa, avans hesabı açmak istediğinizde de karşınıza çıkacaktır. Şayet notunuz çok düşükse veya daha önce yasal takibe uğramışsanız banka avans hesabı başvurunuzu reddedecektir.

Avans hesabı borcu ne zaman yasal takibe düşer

Bu hesaba bağlı borç için ödeme süresi 30 gündür. Avans hesabınızdan çektiğiniz para için 30 gün sonunda yüzde 2,02 faiz uygulanır. Son ödeme tarihi itibari ile ödenmeyen her gün için gecikme faizi işlemeye devam eder. Diğer borçlarda ki gibi yasal takibe girme süresi 90 gündür. 90 gün boyunca ödenmeyen avans hesabı için yasal takip süreci başlatılır.

Avans hesabı borcumu ödeyemiyorum ne yapmalıyım

Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken şey bankanızla iletişime geçip bu borcu yapılandırmanız. Unutmayın ki bankalar hem müşterisini kaybetmemek, hem de ödenmeyen borçları yapılandırırken üstüne eklediği faiz ile ek bir gelir kapısı elde edeceğinden yapılandırma yoluna sıcak bakacaktır. Ancak kısa bir hatırlatma yapalım: kredi ve kredi kartı yapılandırmaları yapılan son değişikliklerle beraber yasal olarak 72 aya kadar yapılandırılabilirken, avans hesabı en fazla 24 aya kadar yapılandırılabilir.

 

 

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın