Acil para lazım ne yapmalıyım? Acil para lazım ne yapmalıyım?

Günümüzde ister işçi olun, ister öğretmen, isterseniz de bir işyeri sahibi olun herkesin aniden bir problemle karşılaşıp acil paraya ihtiyacı olmuştur. Böyle durumlarla baş başa kaldığımızda kendi kendimize çözüm üretmeye çalışıp bu sıkıntılı günleri bertaraf etmenin yollarına bakarız. Mali sıkıntılar maalesef bir çok kişinin yuvasını da tehlikeye atmaktadır. Sizde  Acil para lazım ne yapmalıyım? diyenlerdenseniz ve böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız neler yapılabilir bir göz atalım.

  • Bir yakınınızdan borç istemek

“Eş dost bugünler için var” diyerek ilk tercihiniz bizce bu seçenek olmalı. En azından ödeme zamanı geldiğinde eğer ödeyemeyecek durumda olursanız erteleme veya bir kısmını ödeme şansınız var.

  • Bankalardan Kredi Kullanmak

Eğer borç bulabileceğiniz bir yakınınız yoksa veya birilerinden borç istemek size uygun değilse bankalardan Findeks kredi notunuzun iyi olması ve gelir belgeniz olması durumunda maaşınızın 10 katına kadar aynı gün içinde kredi alabilirsiniz.

  • Kredili mevduat hesabı

Çalıştığınız bankanın size açmış olduğu bir kredili mevduat hesabınız varsa bunu acil para ihtiyacınızı karşılamak için kullanabilirsiniz. Fakat unutmayın 30 gün geçmeden yatırmanız sizin lehinize olacaktır.

  • Kredi kartından taksitli nakit avans

Kullanmış olduğunuz kredi kartınızdan limitiniz dahilinde taksitli nakit avans kullanabilirsiniz.

  • Kullanılmayan Eşyalar

Kullanmadığınız ve mali anlamda değeri olan eşyalarınızı internet üzerinden satışa çıkararak para bulabilirsiniz.

Şimdi neler yapılmamalı birde onlara bakalım:

  • Son zamanlarda sıkça yapılan ve paylaşhan ekibi olarak hiçte tasvip etmediğimiz bir yöntem ise GSM operatörleri aracılığıyla, 24 ay kalma taahhütü verilerek taksitle alınan cep telefonlarını piyasada 2. el olarak satıp nakit ihtiyacını karşılamak. Şimdi bir kaba hesap yaparak zararımız ne kadar bir bakalım.

Nakit fiyatı 3100 tl olan bir cihaz GSM operatörlerinde aylık 175 tlx24 ay taksitle 4200 tl gibi bir rakama tekabül etmekte, bu cihazı dışarıda kutusu bile açılmadan satmaya kalktığınızda 2.el  kabul edileceği için en fazla 2500 tl gibi bir fiyata satabilirsiniz.  Yani ortalama zararınız %60.

  • Kesinlikle uzak durulması gereken ve bulaşmamanızı şiddetle tavsiye edeceğimiz bir başka yöntem ise tefeciler. Aldığınız borcun kat kat fazlasını ödememek için yapmanız gereken “tefeci” kelimesini görür görmez oradan uzaklaşmanız.

 

 

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın