72 Ay Yapılandırma Nedir Nasıl Yapılır 72 Ay Yapılandırma Nasıl Yapılır

 

21 Eylül 2016 tarihinde yürürlüğe giren yasa ile birlikte bazı düzenlemelerle beraber kredi ve kredi kartları borcunu ödeyemeyen tüketiciler için bir defaya mahsus 72 aya kadar yapılandırma yolu açıldı. 27 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazetede ilan edilmesi ile kesinleşmiş oldu. Bununla birlikte ihtiyaç kredilerinde ki düzenlemede üst limit taksit sayısı 36 aydan 48 aya çıkartıldı.

Tüketicilerin ödemekte güçlük çektikleri düşünülerek çıkartılan yasa ile birlikte kredi ve kredi kartını ödemekte zorlananlar artık isterlerse bir defaya mahsus ilgili bankadan 9 ile 72 ay arasında herhangi bir seçim yaparak borçlarını yapılandırabilecek.

Her yazımızda da bahsettiğimiz gibi kimi zaman sağlık problemleri, kimi zaman ekstra çıkan gider kalemleri tüketicinin mevcut borçlarını ödemesinin önünde ki en büyük engeller. Ancak son zamanlarda yapılan iyileştirmelerle birlikte daha çok tüketiciyi düşünen kararlar alınarak borç ilişkisi vade uzatımı ile birlikte daha esnek bir yapıya indirilmiş durumda. Buna istinaden bankalar da hem müşterisini kaybetmemek, hem borçlarını uzun vadede olsa alabilmek hem de yapılandırma yaparken mevcut borca ekstra faiz uygulayarak farklı bir gelir daha yapacağı için yapılandırma yoluna sıcak bakmaktadır. Ancak yapılandırma yaparken iyi düşünün. Yapılandırma yaptıracağınız ürüne ekstra faiz bineceğini ve bu yüzden mevcut borcunuzun totalde artacağını unutmayın. Dilerseniz bunu bir örnekle açıklayalım:

20 bin tl 36 ay vadeli kullandığınız bireysel kredinizin ödenecek toplam tutarı 25 bindir. 48 ay yapılandırma yaptığınızda ödeyeceğiniz tutar ortalama 5 bin tl artışla 30 bin tl olacaktır. Vade uzadıkça bu rakam artacaktır. Ancak aylık ödediğiniz taksit tutarında ciddi bir düşüş olacaktır.

72 Ay Yapılandırma Yapmak İstiyorum Ne Yapmalıyım

Paylaşhan ekibi olarak ziyaretçilere en doğru bilgiyi aktarmak en temel ilkemizdir. Bu yüzden tüketicinin bu aşamada ne yapması gerektiğini özel bir banka ile bizzat görüşerek bilgi aldık. Yapmanız gereken:

  • Öncelikle borcunuzun olduğu banka şubesine giderek bireysel müşteri temsilcisine ödeme yapmada zorlandığınızı ve borçlarınızı yapılandırmak istediğinizi iletin.
  • Şubede sizin için bir ön kayıt oluşturulacak ve ilgili bankanın genel müdürlüğüne yapılandırma talebiniz iletilecektir.
  • Sonrasında büyük ihtimalle aynı gün içerisinde genel müdürlükten aranacaksınız ve size kaç ay yapılandırma yapmak istediğiniz sorulacak.
  • İletişime geçen kişi istediğiniz taktirde seçeceğiniz aya göre maliyet ve aylık ödeme tutarlarını size iletecektir. Size en uygun vade oranını seçmeniz ilerde yaşayacağınız problemlerin önene geçecektir.
  • Vadeyi de belirledikten sonra kayıt yapılmakta ve sonrasında ya sms kanalı ile yada bizzat genel müdürlük arayarak yapılandırma talebinizin onaylandığına dair bilgi verilecektir.
  • İlk taksitiniz yapılandırma yapıldıktan sonraki 30. gün olarak belirlenir.

Son olarak bir hatırlatma yapalım. Avans hesap veya diğer isimleri ile kredili mevduat hesabı, ek hesap ürününde yapılandırma yapacaksanız, yapılandırma vadesi maksimum 24 aydır.

 

 

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın