2017 Sicil Affından Kimler Yararlanacak?2017 Sicil Affı Kimleri Kapsıyor

Banka borçlarının 90 gün boyunca ödenmemesi sonrası ilgili banka borçların tahsili için yasal yollara başvurmakta, görevlendirdiği avukatlar aracılığı ile bu işlemi gerçekleştirmektedir. Bu süreç başladığı anda halk arasında kara liste diye bilinen Merkez Bankası tarafından tutulan kayıtlara adınızı olumsuz olarak yazdırdınız demektir. Kara listeye girmek demek en az 5 yıl bankalardan hiçbir finansal ihtiyacın karşılanmaması demektir. Kısacası herhangi bir şekilde kredi, kredi kartı ve hatta avans hesap başvurusunda bile bulunamıyorsunuz. Başvursanız bile banka anında ret cevabı vermektedir.

2017 Sicil affı, bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarının geçmiş dönemlerde ödemelerde gecikmeler sonrası yasal takibe uğramış kişiler için bir nevi nefes aldıracak. Bankalarla problem yaşayan vatandaşlar, 2017 sicil affı ne zaman başlayacak sorusuna cevap aramaktadır. Sicil affıyla birlikte temiz bir sayfa açmak isteyen yaklaşık 12 milyon 500 bin vatandaş yasanın ne zaman geçeceğini merak ediyor. Bizde bu konuyu tüm ayrıntıları ile birlikte kimsenin kafasında soru işareti bırakmayacak şekilde açıklamaya çalışacağız.

Sicil Affı Torba Yasada Yer Alacak

 Sicil affı ile ilgili detay veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi “Sicil affı komisyondan geçti ve Gazi Meclis açıldığında maliye torbası ile birlikte Genel Kurula gelecek. Bu da yaklaşık 12 milyon 500 bin vatandaşımızın umutla beklediği bir haberdi. Bizlerde geçmiş dönemlerde kredi veya kredi kartı gibi ürünler nedeni ile adı kara listeye eklenmiş tüm vatandaşlarımızın temiz bir sayfa açmasını istiyoruz” ifadeleri kullandı.

Aftan Yararlanma Şartları Nelerdir?

  • Yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde “borcun tamamını” ödeyenler
  • Yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde “yeniden yapılandıranlar” yararlanabilecek

Yararlanmak İçin Şartları Yerine Getirmek Yeterli mi?

Evet ama küçük bir ayrıntıyı göz ardı etmemek gerekir. Kara liste kayıtları Türkiye Bankalar Birliği Risk nezdinde tutuluyor. Yürürlüğe girecek olan düzenlemede bankaların risk merkezi kayıtlarını dikkate almayabileceği hükmü yer aldığından bankalar isterlerse kendi kayıtlarını baz alabilecek. Yani bankaları zorlayıcı bir unsur bulunmuyor.

Sicil Affı Kapsamına Giren Kredi ve Kredi Borçları İçin Hukuki Sorumluluk Olacak mı?

 Bir çok kişinin merak ettiği sorulardan biri. Bizde cevap verelim. Sicil affından yararlananlara bugüne kadar kullandıkları kredilerden dolayı herhangi bir cezai ve hukuki sorumlulukları olmayacak.

 Bu Yasa Vatandaşlara Ne Getiriyor?

 Geçmiş dönemlerde kara listeye adını yazdıranlar bu altı aylık süreç içerisinde borcun tamamını öderlerse veya yapılandırırlarsa kara listeden adları silinecek. Bu kişiler 2017 yılı itibari ile artık bankalardan kredi kullanabilecekler.

Borcunu Ödeyenin Kredi Notu Yükselecek mi?

Kara listeden adı silinenler düzenli bir şekilde borçlarını ödediği taktirde kredi notu ciddi oranda yükselecek.

Sicil Affından Kimler Yararlanabilecek?

 Ticari faaliyette bulunan veya bulunmayan vatandaş, işletme sahibi, tüccar, esnaf, gerçek ve tüzel kişiler yararlanabilecek. Kısacası adını kara listeye yazdırmış tüm vatandaşlar bu yasadan faydalanabilecek.

 Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın