2018 Evlilik Kredisi Nedir Nasıl Alınır?Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir?

Eğer sizde bu yıl yani 2017 yılında evlenecekseniz ve evlilik kredisi nedir, kimler alabilir, evlilik kredisi başvuruşu nasıl yapılır ve en uygun evlilik kredisi veren bankalar hangileri gibi aklınızda sorular varsa yazımızın devamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ülkemizde yaşayan insanları yaşam standartlarını daha uygun hale getirebilmek için devletimizin kendi desteği ile bir çok imkan sunulmaktadır. Bakanlıkların yürüttüğü çalışmalar doğrultusunda bir çok yenilik hayata kavuştu. Son zamanlarda özellikle aile birliğini korumayı esas görev edinen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının bizzat çalışmaları sonucunda Devlet Destekli Evlilik Kredisi çıkarılarak evlenmek isteyenlerin rahat bir nefes alması sağlanmıştır. Yapılan düzenleme sonrasında gerekli şartları taşıyanlara maddi destek sağlanması adına faizsiz evlilik kredisi verilmektedir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Faizsiz evlilik kredisinden faydalanmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının belirlemiş olduğu şartları taşımak gerekmektedir. Bu şartlara kısaca değinecek olursak;

  • Evlenecek olan çiftlerin 18 ile 24 yaş aralığında olması (üniversite mezunları için üst yaş sınırı 26)
  • Türk ceza kanununda yer alan ağır suçlardan herhangi bir ceza almamak
  • Belgelenebilir gelir düzeyine göre gelirin düşük olması ve maddi imkansızlıklardan dolayı evlenemeyecek durumda olmak
  • T.C vatandaşı olmak

Yukarıda sayılan şartları taşıyan tüm bay ve bayan T.C  vatandaşı herkes devlet destekli faizsiz evlilik kredisinden faydalanabilir.

Evlilik Kredisi Ne Kadar?

Bakanlığın belirlemiş olduğu şartları taşıyan kişiler başvuruda bulunduğu takdirde 1 yıl geri ödemesiz 10 bin TL’ye kadar faizsiz olarak verilmektedir. Toplamda geri ödemesi 4 yıl ile sınırlandırılmış olup verilecek kredi kamu bankası tarafından vatandaşlara ulaştırılmaktadır. Evlenecek olan çiftlerden herhangi biri yetimhane veya devlet yurtlarında kalmış ise, grei ödemesi 2 yıl ötelenip yine toplam 4 yılda ödenebilmektedir. Ayrıca evlendikten sonra 1 yıl içinde çocuk sahibi olan çiftlerin geri ödemesinin 1 yıl daha ertelenebildiğini de hatırlatalım.

Evlilik Kredisi veren Bankalar Hangileri?

Özel bankalardan Akbank, İşbankası, Finansbank, TEB, Denizbank ve garanti bankası, kamu bankalarından da Vakıfbank, Halk bankası ve Ziraat Bankası evlenmek isteyen gençlerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak için Evlilik Kredisi vermektedir.

Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuruda bulunmak için gerekli şartları taşıyorsanız ilgili bankaların herhangi bir şubesine giderek başvuruda bulunabilirsiniz.Admin hakkında 103 makale
1982 Malatya doğumluyum. ilk,orta,lise ve üniversite yıllarım hep doğduğum ilde geçti. bilgisayara olan merakım küçük yaşlarda başladı fakat pc konusunda bir eğitim alamadım.kendi araştırmalarım neticesinde hayatıma bir şeyler katmaya çalışıyorum. belki de bu araştırmacı bir ruha sahip olduğum içindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın